Ultimul Comentariu
Jicmon Gabriel
ati avut si basket aici la Galati ??? »
2013-01-21 18:46:34
Advertising Zone

Hosted by

design & development by:
Traffic Analyzer

Competitii 2010

 

Galaţi – Cupa” Danubius” ediţia a-XVIII-a şi Campionatul Naţional de Powerlifting 08-11 Aprilie.

Rezultatele pe categorii de sporturi sunt:

Baschet în fotoliu rulant – locul II

Am jucat 3 meciuri, scorurile fiind urmatoarele: CST Arad-AJIF Motivation Bucuresti 50-17, CST Arad-AJSPH Constanţa 64-6, CST Arad-CCSH Lamont Cluj 16-18.

Atletism

Ion Talpă 100m viteză – locul II
Leonard Lupaşcu-100m viteză –locul III
                            -aruncarea greutăţii-locul I
                            -aruncarea suliţei-locul III
Popice

Gelu Vrabie -locul II

Bucureşti – Jocurile Naţionale ale Persoanelor cu Handicap – 06-09 Mai.

Baschet în fotoliu rulant – locul I.

Au participat 5 echipe.

Echipa noastră s-a clasat pe locul I, jucând 3 meciuri, scorurile fiind următoarele:

CST Arad-AJIF Motivation Bucuresti 47-12.
CST Arad-AJSPH Constanţa 36-4.
CST Arad-CCSH Lamont Cluj-Napoca 31-27.
CST Arad-SCGalaţi 20-0 (SCGalaţi s-a retras).

Meciurile s-au jucat în sala de sport a Liceului Jean Monet, crosul s-a desfăşurat pe un traseu din apropierea stadionului Iolanda Balaş Sotter, iar tenisul de masa s-a jucat în sala „Andreea Isărescu” din Voluntari.

Rezultatele pe categorii de sporturi sunt:

Cros

Gelu Vrabie – locul II, Ion Talpă locul IX, Gabriel-Ovidiu Dronca – locul X, Cătălin Rădulescu – locul XV.

Tenis de masă
Cătălin Rădulescu – locul IV.

06-07 August 2010 şi 27-28 August 2010 – deplasari la Cluj-Napoca – antrenament echipa naţională.

Am facut 2 deplasari la Cluj-Napoca unde s-au adunat sportivii selectionati pentru echipa naţională de baschet în fotoliu rulant. La fiecare deplasare s-au efectuat 2 antrenamente.

Arad – Cupa „Ziridava” baschet în fotoliu rulant – editia a-III-a- 3-5 Septembrie.

La această competiţie au fost prezente alături de echipa Clubului Sportiv Temerarii Arad, echipele CCSH Lamont Cluj-Napoca şi AJCSPH din Constanţa.

Sistemul de joc a fost Round Robin (fiecare echipă a jucat cu fiecare echipă).

S-au  jucat în total 3 meciuri, scorurile fiind următoarele:

CST Arad – CCSH Lamont Cluj-Napoca 25-16.
CST Arad – AJCSPH Constanţa 44-7.
CCSH Lamont Cluj-Napoca – AJCSPH Constanţa 36-4.

Echipa noastră a câstigat turneul, pe locul II clasându-se CCSH Lamont Cluj-Napoca, iar pe locul III AJCSPH Constanţa.
S-a jucat şi un meci amical între echipa naţională a României (din care fac parte 5 sportivi de la CSTemerarii Arad şi 2 sportivi de la CCSH Lamont Cluj-Napoca)şi o echipă formată din restul sportivilor prezenţi la Arad.

Istanbul – Cupa Mării Negre – Baschet în Fotoliu Rulant – 16-19 Septembrie.

Au fost prezente 5 echipe reprezentand 4 ţări – Turcia (2 echipe) România, Bielorusia şi Ucraina.
 
În jurul baschetbalistilor nostrii (Gelu Vrabie, Gabriel-Ovidiu Dronca, Florin Străchinaru şi Ionică Chiaburu) s-a format echipa naţională de baschet în fotoliu rulant, echipă antrenată de către d-şoara Anca-Mădălina Pălie (antrenoarea clubului nostru) şi John McDaniels (CCSH Lamont Cluj-Napoca).

Echipă noastră natională a fost compusă din 7 jucatori provenind de la trei cluburi, Clubul Sportiv Temerarii-Arad, CCSH Lamont Cluj-Napoca şi AJCSPH Constanţa.
De la AJCSPH Constanţa Daniel Mititelu, iar de la CCSH Lamont Cluj-Napoca, Dorel Mureşan şi Alexandru Diaconu.
Turneul s-a desfăşurat în  Sala Sporturilor Ahmet Cömert din Istanbul.
Organizator a fost Clubul Rotary International şi Federaţa Europeană de Baschet în Fotoliu Rulant (IWBF Europe). Au fost prezenţi oficiali turci ai Federaţiei de Baschet în Fotoliu Rulant şi Ron Coppenrath, Secretar General al IWBF.

Echipa României s-a clasat pe  locul III.

Budapesta-Cupa FÉBSSZ, baschet în fotoliu rulant-22-24 Octombrie.

Au fost prezente în total 6 echipe: din Ungaria, România, Italia, Croaţia şi Cehia, dispuse în 2 grupe.

Grupa I – Törekvés SE Budapesta
        – C.S. Temerarii-Arad
        – Stella Zagreb

Grupa II – C.C.S.H. Lamont Cluj-Napoca
         – P.H. Zena Genoa
         – SK Hobbit Brno

Echipa noastră a jucat 2 meciuri în grupă, cu Törekvés SE Budapesta şi cu Stella Zagreb, clasându-se pe locul III.

Apoi a jucat al 3-lea meci cu echipa C.C.S.H. Lamont Cluj-Napoca (clasată pe locul III în grupa a II-a), meci pe care l-a caştigat clasându-se în final pe locul V.