Sondaj

Cum apreciati site-ul cstemerariiarad.ro ?

Ultimul Comentariu
Jicmon Gabriel
ati avut si basket aici la Galati ??? »
2013-01-21 18:46:34
Advertising Zone

Hosted by

design & development by:
Traffic Analyzer

Competitii 2011

Bucureşti – Jocurile Naţionale ale Persoanelor cu Handicap – 12-14 Mai 2011

Baschet în fotoliu rulant – locul II.

Atle tism

Viteză 100m– Leonard Lupaşcu-locul I, Ion Talpă-locul III, Gabriel Jicmon-locul III.

Rezistenţă1500m-Leonard Lupaşcu-locul I, Gelu Vrabie-locul II, Gabriel Jicmon-locul III

Aruncarea greutăţii– Leonard Lupaşcu-locul II, Cătălin Rădulescu-locul IV.

Tir cu arculGabriel-Ovidiu Dronca-locul II.

Tenis de masă

Simplu: Leonard Lupaşcu-locul III, Cătălin Rădulescu-locul III.

Dublu: Leonard Lupaşcu-locul II, Cătălin Rădulescu-locul III.

Şah-Simion Popa-locul III.

Meciurile de baschet s-au jucat în sala de sport a Liceului Jean Monet, atletismul şi tirul cu arcul s-au desfăşurat pe stadionul Iolanda Balaş Sotter, iar tenisul de masă în sala Semănătoarea din Bucureşti.


Arad-Primăvara speranţelor-25 mai 2011

 

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Arad(D.G.A.S.P.C.A.) a organizat miercuri, 25 mai, la Sala Polivalentă din Arad, , festivalul sportiv PRIMĂVARA SPERANȚELOR, editia a VI-a.

În cadrul acestui festival, echipa de baschet ȋn fotoliu rulant a jucat un scurt meci demonstrativ.


Timişoara–28-29 mai 2011 Concursul internaţional de atletism “Cupa DKMT-Prietenia” şi Crosul Olimpic DKMT.

 

Atletism

Gelu Vrabie –locul I

Leonard Lupaşcu-locul II

Crosul Olimpic

Gelu Vrabie –locul I

Leonard Lupaşcu-locul II


Cluj-Napoca 15-17 Iunie, Cupa Internaţională de Baschet în Fotoliu Rulant Transilvania, ediţia I.

 
În perioada 15-17 iulie 2011 s-a desfăşurat la Cluj-Napoca,Cupa Internaţională de Baschet în Fotoliu Rulant Transilvania, ediţia I.
 
Clubul Sportiv Temerarii-Arad a participat cu o delegaţie formată din 10 persoane.
 
Au fost prezente 3 echipe de baschet: CSTemerarii-Arad, CCSH Lamont Cluj-Napoca şi KKK Dunav Beograd (Serbia).
 
Sistemul de joc a fost Round Robin (fiecare echipă a jucat cu fiecare echipă).
 
Clasamentul final a fost:
 
KKK Dunav Beograd – locul I.
 
Clubul Sportiv Temerarii-Arad – locul II.
 
CCSH Lamont Cluj-Napoca – locul III.
 
Din partea IWBF(Federaţia Internaţională de Baschet ȋn Fotoliu Rulant) au fost prezenţi la Cluj-Napoca, d-nul Maurice Hammerton(Marea Britanie) şi d-nul Hans Uorsteueld(Olanda).
 
Toţi jucătorii de baschet prezenţi au fost clasificaţi de către d-nul Hans Uorsteueld.

Preşedinte CST Arad, Gabriel-Ovidiu Dronca

Arad 15-18 Iunie, Tabara sportivă de baschet şi atletism în fotoliu rulant.
 

În perioada 15-18 iunie 2011 s-a desfăşurat la Arad, Tabara sportivă de baschet  şi atletism în fotoliu rulant.
 
Evenimentul a fost organizat de către Clubul Sportiv Temerarii-Arad, Wheelchair Sports International(SUA) şi Asociaţia Distroficilor Muscular Filiala Arad, ȋn colaborare cu Liceul Pedagogic „Dimitrie Ţichindeal” Arad, Universitatea Politehnică Timişoara şi Colegiul Naţional”Moise Nicoară”Arad.
 
Au fost prezenţi sportivi din Arad, Timişoara, Braşov, Bacău şi Piatra-Neamţ.
 
Antrenamentele de baschet s-au desfăşurat ȋn sala de sport a Liceului Pedagogic „Dimitrie Ţichindeal”Arad, iar antrenamentele de atletism pe terenul de sport al Colegiului Naţional”Moise Nicoară” Arad şi pe terenul de sport al Universităţii Politehnice Timişoara.
 
Antrenori au fost d-nul Peter Arballo, director Wheelchair Sports International(WSI)-SUA şi d-şoara Anca Madalina Pălie-antrenoare de baschet ȋn cadrul Clubului Sportiv Temerarii-Arad.
D-nul Peter Arballo a fost pentru a 4-a oară ȋn Arad, el mai fiind prezent aici ȋn anii 2003, 2004 şi 2006 când au fost organizate alte tabere sportive pentru persoanele cu dizabilităţi.
 
S-au făcut câteva antrenamente şi la tir cu arcul.
 
Tabăra a fost un real succes, toti participanţii fiind foarte multumiţi de condiţiile de antrenament, cazare şi masă.

Odorheiu Secuiesc 01-03 iulie – Cupa Trans-Tur, editia a III-a.
 

În perioada 01-03-iulie 2011 s-a desfăşurat la Odorheiu Secuiesc,a III-a ediţie a Cupei Trans-Tur – tenis de masă şi darts.

De la Clubul Sportiv Temerarii-Arad au participat 2 sportivi: Rădulescu Cătălin şi Lupaşcu Leonard.

Rezultatele au fost următoarele:

Tenis de masă – simplu- Rădulescu Cătălin – Locul III.

– dublu- Rădulescu Cătălin – Locul IV.

 Darts- Lupaşcu Leonard – Locul III.

Lugoj 5-7 August, Cupa Internaţională „Ana Lugojana” editia a XVI-a.
 
 
În perioada 05-07.08.2011, s-a desfăşurat la Lugoj, Cupa Internaţională „Ana Lugojana” editia a XVI-a , manifestare sportivă destinată persoanelor cu dizabilităţi.
 
Clubul Sportiv Temerarii-Arad a fost resprezentat la această competiţie de către sportivul Leonard Lupaşcu.
 
Acesta a obţinut următoarele rezultate:
 
Tenis de masă-simplu – locul II.
                          -dublu – locul II.
 
Atletism-100m viteză – locul II.
              -cros- locul II.
              -aruncarea greutăţii – locul I.
              -aruncarea suliţe i- locul II.
 
Darts – locul I.
A fost ales cel mai bun sportiv al competiţiei.
În clasamentul pe , Clubul Sportiv Temerarii-Arad s-a clasat pe locul VI.

Arad 02-04 Septembrie-Cupa Ziridava-baschet in fotoliu rulant-editia a IV-a.
 
 
În perioada 02-04 Septembrie 2011 s-a desfăşurat la Arad Cupa „Ziridava”- baschet în fotoliu rulant, ediţia a IV-a.
 
Organizator a fost Clubul Sportiv „Temerarii-Arad”, cu sprijinul Consiliului Judeţean Arad prin Centrul Cultural Judeţean Arad ,iar colaboratori au fost Liceul Pedagogic „Dimitrie Ţichindeal” Arad şi Asociaţia Distroficilor Muscular- Filiala Arad.
 
Deschiderea oficială  a competiţiei a fost în data de 3 septembrie 2011, orele 10.30, la sala de sport a Liceului Pedagogic „Dimitrie Ţichindeal” din Arad.
 
La această competiţie au fost prezente alături de echipa Clubului Sportiv Temerarii Arad, echipele CCSH Lamont Cluj-Napoca şi AJCSPH din Constanţa.
 
Sistemul de joc a fost Round Robin (fiecare echipă a jucat cu fiecare echipă), deci s-au jucat în total 3 meciuri, scorurile fiind următoarele:
 
CSTemerarii Arad – AJCSPH Constanţa 44-24
CSTemerarii Arad – CCSH Lamont Cluj 32-34
CCSH Lamont Cluj   – AJCSPH Constanţa 59-18

Echipa CSTemerarii Arad s-a clasat pe locul II.
 
Dupa cele 3 meciuri oficiale s-a mai jucat un meci cu 2 echipe formate din jucătorii celor 3 echipe participante, amestecaţi. 

Crosului Loteriei Române ediţia a XIV-a 

În data de 2 octombrie, ora 11.00 sub deviza“Aleargă pentru Sănătatea Ta” s-a dat startul Crosului Loteriei Române, aflat la a XIV-a ediţie.
 
Este cea mai mare competiţie sportivă de masă organizată în Romania. Anul acesta crosul s-a organizat concomitent în 5 oraşe: Timişoara, Bucureşti, Cluj-Napoca, Constanţa şi Iaşi.
 
De la Clubul Sportiv Temerarii-Arad au concurat la categoria  persoane cu dizabilităţi , 6 sportivi ( Gelu Vrabie, Gabriel-Ovidiu Dronca şi Ion Talpă au concurat la Timişoara, Leonard Lupaşcu la Cluj-Napoca, iar Ionuţ Grosu şi Ionică Chiaburu la Constanţa.
 
Astfel:
 
La Timişoara Gelu Vrabie s-a clasat pe locul I, Ion Talpă pe locul III, iar Gabriel-Ovidiu Dronca pe locul V. 
La Cluj-Napoca Leonard Lupaşcu s-a clasat pe locul III.
La Constanta Ionuţ Grosu s-a clasata pe locul I, iar Ionică Chiaburu pe locul IV.

Bucureşti  9 octombrie – Maratonului Internaţional Bucureşti, ediţia a IV-a

În data de 9 octombrie, la  Bucureşti  s-a dat startul Maratonului Internaţional Bucureşti, aflat la a IV-a ediţie.
 
De la Clubul Sportiv Temerarii-Arad au concurat la categoria  persoane cu dizabilităţi , 4 sportivi : Gelu Vrabie , Leonard Lupaşcu , Ionuţ Grosu  şi Ion Talpă.
 
La maraton – 42,195 km : Gelu Vrabie – locul I şi Ion Talpă locul II.
La semimaraton – 21 km : Leonard Lupaşcu – locul I şi Ionuţ Grosu locul 

Constanţa 22-25.09.2011-Trofeul Litoral şi Cupa Mariana Mihoc
 
În perioada 22-25.09.2011, s-a desfăşurat la Constanţa, Trofeul Litoral şi Cupa Mariana Mihoc-baschet ȋn fotoliu rulant, manifestare sportivă destinată persoanelor cu dizabilităţi.
 
Clubul Sportiv Temerarii-Arad a fost prezent la această competiţie cu o delegaţie compusă din 8 sportivi şi  antrenoarea de baschet.
 Sportivii nostrii au concurat, in funcţie de casificarea individuală, la următoarele sporturi: atletism, tenis de masă şi baschet în fotoliu rulant.
 
Rezultatele pe categorii de  sporturi sunt:
 
Atletism
aruncarea sulitei– Leonard Lupaşcu-locul I, Gelu Vrabie –locul II, Cătălin Rădulescu-locul IV.
viteză 100m– Leonard Lupaşcu-locul I, Ionuţ Grosu-locul II, Ion Talpă-locul II.
rezistenţă400m-Leonard Lupaşcu-locul I, Ionuţ Grosu-locul II.
aruncarea greutăţii– Leonard Lupaşcu-locul I, Ion Talpă-locul II, Cătălin Rădulescu-locul IV.

Tenis de masă 
Simplu: Cătălin Rădulescu-locul I, Leonard Lupaşcu-locul III.
Dublu: Leonard Lupaşcu-locul III, Cătălin Rădulescu-locul III.
Baschet locul II.